1f7d40aedb909402775937f8d5d26d90 - تعریف مارکتینگ

تعریف مارکتینگ

بازاریابی چیست؟

منبع : Investopedia
بازاریابی به فعالیت هایی اطلاق می شود که یک شرکت برای ترویج خرید یا فروش یک محصول یا خدمات انجام می دهد. بازاریابی شامل تبلیغات، فروش و ارائه محصولات به مصرف کنندگان یا سایر مشاغل است. برخی از بازاریابی ها توسط شرکت های وابسته به نمایندگی از یک شرکت انجام می شود.

متخصصانی که در بخش بازاریابی و تبلیغات یک شرکت کار می کنند، به دنبال جلب توجه مخاطبان بالقوه و کلیدی، از طریق تبلیغات هستند. تبلیغات، مخاطبان خاصی را هدف قرار می دهند و ممکن است شامل تأیید افراد مشهور، عبارات یا شعارهای جذاب، بسته بندی های به یاد ماندنی یا طرح های گرافیکی و در معرض دید قرار دادن رسانه ها باشد.

بازاریابی به تمام فعالیت هایی اطلاق می شود که یک شرکت برای تبلیغ و فروش محصولات یا خدمات به مصرف کنندگان انجام می دهد.
بازاریابی از «آمیخته بازاریابی» استفاده می‌کند که به چهار P (محصول، قیمت، مکان و ترویج) نیز معروف است.
بازاریابی حول محور تکنیک های بازاریابی سنتی از جمله تلویزیون، رادیو، پست و استراتژی های دهان به دهان متمرکز است.
اگرچه بازاریابی سنتی هنوز رواج دارد اما بازاریابی دیجیتال اکنون به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا در ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، شرکت‌های وابسته و استراتژی‌های بازاریابی محتوا مشارکت کنند.
بازاریابی در هسته خود به دنبال معرفی یک محصول یا خدمات، شناسایی مشتریان ایده آل خود و جلب توجه مشتریان به محصول یا خدمات موجود است.

درک بازاریابی
بازاریابی به عنوان یک رشته شامل تمام اقداماتی است که یک شرکت برای جذب مشتریان و حفظ روابط با آنها انجام می دهد. شبکه‌سازی با مشتریان بالقوه یا قبلی نیز بخشی از کار است و ممکن است شامل نوشتن ایمیل‌های تشکر، بازی گلف با مشتریان احتمالی، برگشت سریع تماس‌ها و ایمیل‌ها و ملاقات با مشتریان برای صرف قهوه یا صرف غذا باشد.

در ابتدایی ترین سطح، بازاریابی به دنبال تطبیق محصولات و خدمات یک شرکت با مشتریانی است که می خواهند به آن محصولات دسترسی داشته باشند. تطبیق محصولات با مشتریان در نهایت سودآوری را تضمین می کند.
آمیخته بازاریابی 4p
محصول، قیمت، مکان و تبلیغ چهار P بازاریابی هستند. چهار P برگرفته از حروف اول کلمات انگلیسی محصول، قیمت، مکان و ترویج است. این ها ترکیب ضروری یک شرکت برای بازاریابی یک محصول یا خدمات را تشکیل می دهند. نیل بوردن ایده آمیخته بازاریابی و مفهوم چهار P را در دهه 1950 رایج کرد.

تولید – محصول
محصول به کالا یا مواردی اشاره دارد که کسب و کار قصد دارد به مشتریان ارائه دهد. محصول باید به دنبال رفع نیاز در بازار یا برآورده کردن تقاضای مصرف کننده برای مقدار بیشتری از محصول موجود باشد. قبل از اینکه بازاریابان بتوانند کمپین مناسبی را آماده کنند، باید بدانند چه محصولی فروخته می شود، چگونه از رقبای خود متمایز است، آیا محصول را می توان با یک محصول یا خط محصول ثانویه نیز جفت کرد و آیا محصولات جایگزین در بازار وجود دارد یا خیر.

قیمت
قیمت به این اشاره دارد که شرکت چقدر محصول را به فروش می رساند. هنگام تعیین قیمت، شرکت ها باید قیمت تمام شده واحد، هزینه های بازاریابی و هزینه های توزیع را در نظر بگیرند. شرکت ها همچنین باید قیمت محصولات رقبا در بازار را در نظر بگیرند و اینکه آیا قیمت پیشنهادی آنها برای ارائه یک جایگزین معقول برای مصرف کنندگان کافی است یا خیر.

مکان
مکان به توزیع محصول اشاره دارد. ملاحظات کلیدی شامل این است که آیا شرکت محصول را از طریق یک فروشگاه فیزیکی، آنلاین یا از طریق هر دو کانال توزیع به فروش خواهد رساند. وقتی در ویترین فروشگاه فروخته می‌شود، چه نوع محصول فیزیکی در آن قرار می‌گیرد؟ هنگامی که به صورت آنلاین فروخته می شود، چه نوع محصول دیجیتالی قرار می گیرد؟

ترویج
چهارمین P، کمپین ارتباطات بازاریابی یکپارچه است. پروموشن شامل انواع فعالیت ها مانند تبلیغات، فروش، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم، حمایت مالی و بازاریابی چریکی است.

هدف از بازاریابی چیست؟
هدف مهم بازاریابی، پیشبرد رشد یک شرکت است. این را می توان از طریق جذب و حفظ مشتریان جدید مشاهده کرد.

منبع: American Marketing association (AMA)
بازاریابی عبارت است از فعالیت، مجموعه ای از نهادها و فرآیندهایی برای ایجاد، ارتباط، ارائه و مبادله پیشنهادهایی که برای مشتریان، شرکا و جامعه ارزش دارد.

تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی عملکردی است که مصرف کننده، مشتری و عموم مردم را از طریق اطلاعاتی که برای شناسایی و تعریف فرصت ها و مشکلات استفاده می شود به بازاریاب پیوند می دهد

منبع: economic times
منبع: cyberclick
تعریف بازاریابی
تعریف بازاریابی عبارت است از اقدام یا کسب و کار تبلیغ و فروش محصولات یا خدمات، از جمله تحقیقات بازار و تبلیغات.

مردم اغلب دقیقاً نمی دانند بازاریابی چیست و وقتی از آنها پرسیده می شود، آن را فروش یا تبلیغات تعریف می کنند. اگرچه این پاسخ ها اشتباه نیستند، اما تنها بخشی از بازاریابی هستند. بسیاری از جنبه‌های بازاریابی مانند توزیع محصول، تبلیغ، طراحی و ایجاد مطالبی مانند صفحات فرود و محتوای رسانه‌های اجتماعی، بهبود تجربه مشتری، انجام تحقیقات بازار، ایجاد بخش‌های بازار و موارد دیگر وجود دارد.
بازاریابی بسیار گسترده است و تمام استراتژی هایی را در بر می گیرد که به یک شرکت، برند یا فرد کمک می کند تا به اهداف خود دست یابد.

منبع: nutshel
بازاریابی چیست؟
“بازاریابی ایجاد روابط در مقیاس است.”
آماندا ناتیویداد، معمار بازاریابی برای SparkToro

بازاریابی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها است که پیام‌ها، محصول یا خدمات شرکت شما را در مقابل جمعیت هدف شما قرار می‌دهد.
سوجان پاتل، یکی از بنیانگذاران Mailshake

“بازاریابی ترکیب یک رسانه (کلمات، تصاویر، ویدئوها) با احساسات برای هدایت کنش از سوی مخاطب است.”
هیبا امین، مدیر ارشد بازاریابی در Hypercontext

“بازاریابی کاری است که شما انجام می دهید تا مشتری در بازگشت از محل کار به خانه به شما فکر کند.”
Paul Knegten، مدیر اجرایی بازاریابی در FreeWheel

منبع:trinity
پدر بازاریابی مدرن می گوید…
دکتر فیلیپ کاتلر بازاریابی را اینگونه تعریف می کند: «علم و هنر کاوش، ایجاد و ارائه ارزش برای برآوردن نیازهای بازار هدف با سود. بازاریابی نیازها و خواسته های برآورده نشده را شناسایی می کند. اندازه بازار شناسایی شده و پتانسیل سود را تعریف، اندازه گیری و کمیت می کند. مشخص می کند که شرکت به کدام بخش ها می تواند بهترین خدمات را ارائه دهد و محصولات و خدمات مناسب را طراحی و ترویج می کند.

بازاریابی یعنی برقراری ارتباط بین فروشنده و خریدار
بازاریابی به طور سنتی ابزاری است که از طریق آن یک سازمان با آن ارتباط برقرار می کند و مخاطبان هدف خود را برای انتقال ارزش و در نهایت فروش محصولات و خدمات خود درگیر می کند.

با سپاس فراوان از آقای آرش پاداش برای همکاری در تهیه این مقاله

درباره نویسنده: عباس پاداش
7cdc5ddf9685dae8248828e80cc59e3a?s=72&d=mm&r=g - تعریف مارکتینگ
دیدگاه خود را بنویسید

دسته‌بندی: نکته هابرچسب‌ها: ,